کارشناسی تکنولوژی و گروه های آموزشی موچش
The most fatal thing a man can do is try to stand alone
 
 
چهارشنبه 3 مرداد 1397 :: نویسنده : منیژه حسنی

آیا می دونید جعبه زمانی ( Timeboxing )چیه و چه استراتژی هایی می تونه داشته باشه ؟
برای خوندن این مطلب بسیار جالب لطفأ به ادامه مطلب مراجعه کنید 


 
جعبه بندی زمان  و  استراتژی های کاربردی در استفاده از آن


همیشه با برنامه ریزی مشکل دارید و نمی دانید چطوری برنامه جامع  و کاملی پیاده کنید بعضی وقت ها هم که می توانید برنامه خیلی خوبی بچینید ، نمی توانید برنامه را عملی کنید . مشکل کجاست ؟؟؟

 یکی از موثرترین  و بهترین روش های مدیریت زمان روش جعبه بندی زمان  یا  Timeboxing  می باشد.

 به طور خلاصه جعبه بندی زمان " اختصاص دادن زمانی مشخص برای انجام کارِ بخصوصی است " .

 اما به جای آن که تمام وقت خود را صرف انجام همان کار کنید تا آن کار به اتمام برسد، خود را متعهد می کنید تا طی زمانِ مشخص شده هر مقدار از آن کار را که توانستید انجام دهید و با اتمام وقت دست از کار بکشید.

این روش نکات بسیاری دارد.

مطالب بسیار زیادی در مورد این روش نوشته شده است اما در این مطلب 15 روش مشخص برای افزایش بهره وری این روش ارائه شده است.

 1.     کار های بزرگ را تکه تکه کنید

 واضح ترین مورد استفاده از این روش برای انجام کار های بزرگ است. از طرفی استفاده از این روش این امکان را فراهم می کند تا به طور مداوم بر روی این کار های بزرگ کار کنیم. و از طرفی دیگر باعث می شود تا انجام این کار ها تمام وقت روز ما را اشغال نکند و بتوانیم به کارهای دیگر نیز برسیم.

 

2.    از دست کار های ریز خلاص شوید

 جعبه بندی زمان روشی بسیار مفید برای رهایی از دست کارهای کوچکی است که همواره ذهن را به خود مشغول می کنند. مشکل این کارهای بسیار کوچک و ریز این است که هر کدام از آن ها ممکن است به قدری بی اهمیت جلوه کنند که از کنار آن ها می گذریم. اما بعد از مدتی این کار های کوچک با هم جمع می شوند و وقت و انرژی زیادی را صرف خود می کنند. بهترین استراتژی این است که بازه ی زمانی (جعبه) خاصی را برای آن ها تعیین کنیم و در یک بازه همه ی آن ها را انجام دهیم.

 

3.    غلبه بر به تعویق انداختن

 اگر انجام دادن کاری را به تعویق می اندازید، انجام دادن کامل آن را فراموش کنید: یک بازه ی زمانی برای انجام آن مشخص کنید. این گونه بر مقاومت خود در انجام آن کار غلبه می کنید و احتمال آن وجود دارد که با شروع این کار انگیزه و سرعت شما بالاتر رفته، و زمانی که وقت اختصاص یافته به اتمام برسد تمایل خواهید داشت ادامه داده و مدت زمان بیشتری را صرف این کار کنید.

 درست است، اگر مشکل شما به تعویق انداختن یک کار است می توانید وقتی ساعت شما زنگ می خورد آن را نادیده بگیرید. به این روش می گویند جعبه زمان باز: در ابتدا زمانی حداقل را برای انجام کار تعیین می کنید، که می توانید هر چقدر خواستید بازه ی آن را افزایش دهید. برای چنین بازه هایی، می توانید صدای زنگ ساعت هشدار خود را صدای تشویق و کف زدن بگذارید تا تبدیل به انگیزه ای شود برای ادامه ی کار.

 

4.    غلبه بر کمال گرایی

 کمال گرایی نقطه ی مقابل به تعویق انداختن کار است. به جای فرار از یک کار، تمام وقت خود را صرف یک کار ی کنید تا وقتی متوجه شوید زمان را از دست داده اید. برای دوری از کمال گرایی، مشخص کردن یک بازه ی زمانی قطعی و مشخص برای جدا شدن از کار استراتژی مناسبی است.

 سر و کله زدن با کمال گرایی نیازمند یک جعبه ی زمان بسته است: تعیین زمان حداکثر برای انجام کار. وقتی با این بازه های زمانی کار می کنید می توانید صدای زنگ ساعت هشدار خود را صدایی آزار دهنده و ناخوشایند بگذارید که به شما یادآور شود تا دست از کار بکشید.

 

5.    تمرکز خود را جمع کنید

 تعیین بازه ی زمانی برای کاری خاص به شما کمک می کند تا کار ها و افکار غیر مربوط به آن کار را در طی آن بازه مشخص دور بریزید. مرتب کردن ذهن برای افزایش بهره وری در انجام کار ها ضروری است.

 همچنین، با سازمان دهی کار خود در بازه های زمانی به ساختاری مناسب برای آماده کردن خود جهت انجام کار می رسید. با دور کردن مواردی که ممکن است باعث حواس پرتی شود قبل از شروع کار، احتمال شروع کار با انرژی کامل را افزایش می دهید.

 

6.   افزایش بهره وری

 آیا تا به حال توجه کرده اید که اکثر کار های مانده ی خود را در آخرین روز مانده به ایام تعطیل انجام می دهید؟ بنا به دلایلی، به نظر می رسد که پر بازده ترین کاری که انجام می دهیم مربوط به زمانی می شود که وقت مشخص و کمی داریم.

 جعبه بندی زمان چندین مورد از این فشار های زمانی مفید را به شما ارائه می کند و به شما کمک می کند تا از این "اثر پایان وقت" حداکثر استفاده را ببرید. پس حتما ساعت زمان سنج خود را جلوی چشمانتان قرار دهید تا بتوانید گذر زمان را جلوی چشمان خود ببینید.

 

7.     افزایش انگیزه

 کار های بزرگ هر چقدر هم که مهم باشند باعث از بین بردن انگیزه می شوند: به طور ساده تر، باید زمان طولانی صرف آن شود تا نتیجه ی آن دیده شود. شاید ترجیح می دهیم کارهای مهم را بعدأ انجام دهیم تا بتوانیم به سراغ کارهای کوچک و سریع برویم، تا حس کاذبِ موفقیت داشته باشیم.

 اما درست مثل لذت بخش بودن انجام کامل یک کار و خط زدن آن از لیست کار های مد نظر، تمام کردن یک بازه ی زمانی نیز لذت بخش است. تمام کردن یک بازه ی زمانی نشانه ی قابل رویت پیشرفت در کار است.

 راه کار دیگری برای استفاده از این بازه های زمانی جهت افزایش انگیزه، تبدیل آن به یک بازی یا چالش است: برای مثال در خواندن یک کتاب – طی زمان مشخص، مثلا یک ساعت، چند صفحه از کتاب را می خوانید؟ آیا می توانید رکورد خود را بزنید؟

  

 8.    کار کردن بر روی اهداف مبهم

شاید برخی به این کار باور نداشته باشند، اما برخی دیگر می گویند همیشه نباید اهداف مشخص، قابل رویت، انجام پذیر، واقع گرا و با موقعیت مطلوب داشته باشیم.

 گاهی می توان از این آزادی در انتظار نتیجه از کاری خاص لذت برد. شاید دوست داشته باشید خود را در زمینه ی خاصی تقویت کنید – بدون هیچ هدف مشخصی در ذهن. گاهی بد نیست اهدافی که در ذهن داریم را 100% نشناسیم.

 اما باید مراقب بود که این "اهداف راحت طلبانه" برنامه های روزانه ی زندگی را بیش از حد شلوغ نکنند – مانند وقت هایی که باید تمرکز کامل بر روی هدف خود داشته باشیم مانند مهلت های پیش رو برای انجام یک کار و یا وقتی اهداف مشخص و معین و واقع گرایانه ای در سر دارید.

 برای کار کردن بر روی این اهداف مبهم یک بازه ی زمانی مشخص کنید و از هر دو دنیای خیال و واقعیت بهترین استفاده را نمایید.

 

 9.     اکتشافات خلاقانه را شروع کنید

 پروژه هایی که نیازمند خلاقیت زیادی هستند معمولا با منطق آغاز تا پایان سازگاری ندارند. موثر ترین روش سر و کله زدن با این گونه پروژه ها این است که یک فاز اولیه از غرق شدن در فکر – دوره ای که شروع به تولید انبوهی از ایده می کنید – و سپس رها کردن این دوره برای مدتی کوتاه است. با رها کردن این کار به ضمیر ناخود آگاه خود فرصت فکر و کار کردن بر روی ایده های تولید شده می دهید.


 10.  هشیاری نسبت به زمان را افزایش دهید

 تا به حال چند بار برای شما پیش آمده که آخر شب به این فکر کنید که با این همه زمانی که در روز داشته اید چه کار کرده اید؟ این همه زمان کجا رفته است؟

 انجام تمرینات زمان دار فعالیتی ارزشمند برای تشخیص زمان مورد نیاز، و همچنین سازگار کردن زمان مصرف شده با ارزش کاری که انجام می دهید است. سازمان دهی کردن زمان خود در داخل بازه های زمانی روش جعبه بندی زمان انجام این تمرینات را بسیار آسان می کند.

 همچنین، آگاهی از اینکه چه مقدار کار می توانید در یک بازه ی زمانی معین انجام دهید بسیار آرامش بخش است، چون به شما کمک می کند راحت تر به کار های بی اهمیت "نه" بگویید.

  

11.   ایجاد ریتم کاری

 تنها زمانی به اثر بخشی حداکثر می رسید که تعادل بین کار و استراحت را به درستی رعایت کرده باشید. استفاده از جعبه بندی زمان قالب مناسبی را برای رعایت این تعادل ارائه می دهد. کلید آن پیدا کردن ریتم مناسب است.

 انتخاب بازه های زمانی مختلف (مانند کار/استراحت یا کار سخت/آسان) به شما کمک می کند از حداکثر انرژی خود استفاده کنید و کار های مفید بسیار بیشتری انجام دهید.

 یکی از تکنیک ها برای انجام این ریتم 50 دقیقه کار و 10 دقیقه استراحت است.

 

12.   کار های مهم و معنی دار را  اول انجام دهید

 کار کردن بر روی کار های مهم تر خود در اول صبح، برای تضمین داشتن روز کاری خوب مفید است. قبل از اینکه دنیای بیرون مزاحم افکار شما شود، زمانی را برای رویاهای خود اختصاص دهید.

 اگر از تکنیک جعبه بندی زمان هیچ استفاده ای نمی کنید لااقل در این یک مورد حتما از آن استفاده کنید. این شاید مهم ترین و اثر گذار ترین کاری است که می توانید در مسیر رسیدن به رویا های خود انجام دهید.

  

13.   زندگی خود را تعادل ببخشید

 این عمل بسیار رایج است که بر روی بخشی خاص از زندگی خود متمرکز می شویم به گونه ای که بخش های دیگر آن را به کلی نادیده می گیریم.

 به یاد داشته باشید، نیازی نیست از جعبه بندی زمان تنها برای مقاصد کاری استفاده کنید: می توانید از این بازه های زمانی برای چیز هایی که برایتان مهم است استفاده کنید: فعالیت های تفریحی، خانواده، سرگرمی ها – یا هر چیز دیگری.

 اختصاص دادن زمان از پیش تعیین شده برای کار هایی که برای شما اهمیت دارند استراتژی بسیار خوبی برای تعادل بخشیدن به زندگی شماست.

  

14.   نشتی های زمان را ببندید

 فکر کنم با این نشتی ها آشنایی داشته باشید: عوض کردن کانال تلویزیون، وب گردی، بازی کردن، خواندن اخبار، چک کردن تلگرام و اینستاگرام و ... هر شخصی برای خود به گونه ای از این نشتی های زمان دارد.

 نیازی نیست خود را سرزنش کنید. تنها کاری که باید بکنید این است که یک بازه زمانی مخصوص رسیدگی به این نشتی ها مشخص کنید و به آن ها بپردازید.

  

15.    به خودتان جایزه بدهید

 اگر جایزه ای که برای خود تعیین کرده اید مربوط به زمان کامل کردن کار مورد نظر باشد، ممکن است تنها به سراغ کار هایی بروید که ساده و کوتاه هستند، و هیچ گاه به سراغ کار های مهم نروید. پس چرا جایزه را منوط به کامل کردن یک بازه ی زمانی نکنیم؟

 برای مثال: یکی از اعتیاد هایی که خیلی از ما به آن گرفتاریم چک کردن شبکه های اجتماعی است که معمولا قابل درمان نیست. با این که راه حل ایده آل این است که از یک بازه ی زمانی برای انجام این کار استفاده کنید می توانید از آن به عنوان جایزه ای برای کامل کردن یک بازه زمانی استفاده کنید، یک عامل انگیزشی مضاعف که معجزه می کند.

 جایزه هایی که به خود می دهید می تواند چیز های بسیار کوچکی مانند یک لیوان آب یا یک نفس عمیق از هوای تازه کنار پنجره باشد.

با آرزوی موفقیت روز افزون ...

 نویسنده : مجتبی مسعودی اقتباس از سایت مدرسه مدرس تهران
نوع مطلب : ارتقاء حرفه ای، مطالب آموزشی، 
برچسب ها : جعبه زمان، Timeboxing، جعبه بندی زمان،
لینک های مرتبط : سایت مدرسه شهید مدرس،


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


این وبلاگ به منظور اطلاع رسانی و تعامل اعضای گروه های آموزشی موچش و گروه تکنولوژی استان کردستان با هدف تبادل اطلاعات و تجربه در راستای توسعه شایستگی های حرفه ای دانش کاربران در حوزه آموزش ایجاد شده است.

مدیر وبلاگ : منیژه حسنی
نویسندگان
نظرسنجی
همراهان عزیز ، سلام . یک سؤال :نظر شما در مورد تأثیر آموزش مجازی برای تدریس به دانش آموزان در ایام قرنطینه چیست ؟

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما


                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic