تبلیغات
کارشناسی تکنولوژی و گروه های آموزشی موچش - تکنیک های اصلاح ذهن در بهبود روند زندگی
 
کارشناسی تکنولوژی و گروه های آموزشی موچش
The most fatal thing a man can do is try to stand alone
 
 

  نُه تکنیک اصلاح ذهن برای بهبود روند زندگی در ادامه مطلب

      تکنیک های اصلاح ذهن در بهبود روند زندگی  داشتن یک زندگی با کیفیت نیازمند یک ذهن روشن و سالم است.

 در این مطلب درباره روش‌های بهبود ذهنیت در زندگی سخن می‌گوییم.

 

کیفیت زندگی هر فرد و احساس رضایتمندی و تحقق خواسته‌ها بازتابی از ذهنیت و استانداردهای ذهنی او است. یک ذهن ضعیف انسان را به ‌زیر می‌کشد و دستیابی به رویاها را غیرممکن جلوه می‌دهد. این یک مانع برای ایجاد احساس خوشبختی است.

 داشتن حس مثبت و متصل بودن به زندگی برای سلامتی کلی ذهن و روان اهمیت زیادی دارد. اگر به‌طور مداوم در یک فضای ذهنی مسموم قرار بگیرید، افسردگی و اضطراب را برایتان به ارمغان می‌آورد.

 وقت آن رسیده که انرژی مثبت زیادی به سمت خود بفرستید و شروع به بازبینی کلی ذهنیت خود کنید.

---------------------------------------------------------

نُه روش اصلاح ذهنیت که با انجام آن‌ها تاثیرات سریعی را دربهبود کیفیت ابعاد مختلف زندگی خود شاهد خواهید بود از این قرار است :

 

۱.  نظم شخصی را تمرین کنید

برای اصلاح ذهنیت خود در جهت مثبت، نیاز به میزان مناسبی نظم شخصی در زندگی دارید. یادگیری کنترل خود یک اصل مهم در جهت ایجاد عادت‌های خوب و بهبود شیوه‌ی زندگی است.

 انضباط فردی مانند ماهیچه‌های بدن برای قوی شدن نیاز به زمان و تمرین مداوم دارد. این یک قدرت درونی برای حفظ انگیزه در رسیدن به اهداف و آرزوها است. برای تمرین کردن نظم فردی از تعیین اهداف واضح برای خود شروع کنید. جنبه‌هایی از زندگی خود را در نظر بگیرید که نیاز به بهبود دارند و خود کنترلی را در این راستا آغاز کنید. به‌گونه‌ای که به‌ تدریج قدم‌های کوچکی بردارید. در نهایت این پیشرفت باعث رسیدن به اهداف و خواسته‌هایتان می‌شود.

 

 

۲. هر روز حداقل یک نکته‌ی تازه بیاموزید

یادگیری در انسان به‌عنوان یک کودک، امری ذاتی و طبیعی است، اما به‌عنوان یک بزرگسال باید خود را ملزم به آموختن دانش و بینش کنیم.

تمرکز بر یادگیری از بهترین عادت‌های بهبود برای رسیدن به بهترین شیوه‌ی زندگی خود است. یک راه برای قرارگیری در این چالش، یادگیری یک مطلب تازه به‌صورت روزانه است. انجام این‌کار به‌طور مداوم منجر به افزایش ظرفیت ذهنی و انعطاف‌پذیری بیشتر ذهن می‌شود.

خواندن کتاب‌ها کمک می‌کند توانایی‌های خود را در موضوعات مختلف گسترش دهید. اطراف خود را با آدم‌های باهوش پر کنید و با آن‌ها گپ و گفتگوی دوستانه ترتیب دهید. این امر موجب می‌شود همیشه یک ذهنیت باز داشته‌باشید.

 به‌خاطر داشته‌باشید که دنیایی از اطلاعات تنها با یک کلیک ماوس در خدمت شما خواهد بود.

 

  


۳. در طبیعت وقت بگذرانید

به‌طور متوسط مردم ۹۰ درصد از وقت خود را در فضاهای بسته می‌گذرانند. به‌دلیل سپری کردن زمان طولانی در داخل ساختمان‌ها از زیبایی‌های فضای بیرونی غافل مانده‌ایم. وقت گذرانی در طبیعت می‌تواند یک راه سریع و مناسب برای اصلاح و باز شدن ذهنیت باشد.

 قرار گرفتن در معرض فضای بیرونی، استرس را کاهش می‌دهد، چشم‌انداز دید را می‌افزاید و به تمرکز افراد و حتی بهبود سیستم ایمنی بدن کمک فراوانی می‌کند. سعی کنید در روز زمانی را به وقت گذرانی با کیفیت در طبیعت اختصاص دهید. این‌کار می‌تواند انجام یک ورزش، سفری کوتاه به ساحل دریا یا چادرزدن در طبیعت باشد.


 

اگر وقت کافی برای کارهای فوق را ندارید، این‌کارها را امتحان کنید:

 

برای دقایقی کفش‌های خود را دربیاورید و چمن‌ها را زیر پای خود احساس کنید.

برای لحظاتی بایستید و واقعا بوی یک گل را حس کنید.

ناهار خود را در فضای سبز صرف کنید.

در یک مکان سرسبز یا پارک پیاده‌روی کوتاهی داشته ‌باشید.

حتی اگر فرصت انجام این‌کارها را ندارید، هر از گاهی از پنجره‌ی اتاق خود بیرون را تماشا کنید.

 


۴. چالش‌ها را در معرض دید خود قرار دهید

در هنگام روبه‌رو شدن با استرس و تحت اوج فشار قرار گرفتن در حین کار، به خود یادآوری کنید که این یک چالش برای رویارویی است و نه موقعیت مرگ و زندگی. این فرصتی است برای تمرین مهارت‌های زندگی و شاید کشف فرصت‌های پنهان. به خود اجازه‌ی غرق شدن در وحشت و اضطراب را ندهید. اگر حس می‌کنید کنترل احساسات خود را از دست می‌دهید، گذرا بودن لحظه را به‌خود یادآوری کنید.

 

بر کار فعلی خود تمرکز کنید و روی هر مرحله برای بهتر عمل کردن دقیق شوید. در جزئیات نمانید، تصویر بزرگتری از کار را تجسم کنید. موفقیت‌هایی را که پیش از این داشته‌اید به‌یاد بیاورید. هر چالشی می‌تواند فرصتی برای قوی‌تر شدن ذهن و در عین حال رشد و یادگیری از اشتباهات باشد.

مهم نیست چه اتفاقی بیفتد، فردا دوباره آغاز خواهد شد و فرصت دیگری را برای بهتر شدن را رقم خواهد زد.

 


۵. روی نگرش خود کار کنید

نگرش هر فرد انعکاس مستقیم درون اوست. نگرش، توانایی‌های فرد را شکل می‌دهد تا به اعتماد به‌نفس، موفقیت و احساس خوشبختی دست پیدا کند.

ما اغلب خود را در میان ذهنیت‌های منفی می‌یابیم و احساس بی‌پناهی و نارضایتی از جای خود در زندگی داریم. اما چیزی که هست این‌است که توانایی در غلبه بر چالش‌های پیش رو بستگی به نگرش ذهنی دارد و این ذهنیت را هرکس برای خود می‌سازد.

 در خلال زمان، تجربیات و چشم‌اندازهای فرد از زندگی شکل می‌گیرد و این خود شخص است که ناخودآگاه یا آگاهانه تصمیم می‌گیرد چه رویکردی نسبت به زندگی داشته‌باشد. در طول زمان تجربیات و دورنماها شخصیت فرد را شکل داده‌است.

توانایی تغییر نگرش و کسب مهارت خوش‌بینی در تمام انسان‌ها وجود دارد.

 هر روز این قدرت انتخاب را دارید که با کلماتی که به‌کار می‌برید در موقعیت‌های چالش برانگیز تعامل با دیگران قرار بگیرید. به بررسی افکار خود و نحوه‌ی تعامل خود با دیگران بپردازید. نگرش مثبت، حمایتی و خودکفا را برگزینید.


 


۶. به روابط خود بها بدهید

ارتباطات ما با اطرافیان خود برای ساختن یک زندگی معنادار و موفق بسیار اساسی هستند. ارتباط ما با دیگران انعکاس مستقیمی از ارتباط ما با خودمان است.

وقتی به دیگران احساس مهم بودن می‌دهید، احترام آن‌ها را جلب می کنید.

آن‌هایی که عشق می‌ورزند، مراقبت می‌کنند و ارتباط حمایتگرانه‌ای دارند، کسانی هستند که درونی‌ترین لایه‌های وجودی خود را پذیرفته‌ و به خود عشق ورزیده‌اند. هنگامی‌که به روابط خود ارزشی می‌افزاییم، کیفیت و رضایت را به زندگی خود اضافه می‌کنیم. این‌کار را می‌توانیم با توجه ویژه به اطرافیان خود آغاز کنیم.

 وقتی به دیگران احساس مهم بودن و حمایت شدن می‌دهید، احترام آن‌ها را جلب می کنید. می‌بینید که درها به‌رویتان باز می‌شود و توانایی اثرگذاری و رهبری در شما افزایش می‌یابد.

 

 

۷. یک ماجراجویی را چاشنی زندگی روزمره خود کنید

روال روزمره زندگی احساس امنیت و قابل پیش‌بینی بودن را به انسان می‌دهد. در نقطه مقابل در یک زندگی پر استرس هر لحظه باید نگران یک اتفاق غیر منتظره یا بحران بود. اما یک روتین ملال‌آور، حسی از حضور در این دنیا بدون رویارویی با چالش یا تجربه‌ی یک هیجان را به ارمغان می‌آورد. انگار که تنها در حباب زره‌پوش امنیت خود قرار داریم.

 راه‌هایی را بیابید که از طریق آن‌ها قدری ماجراجویی به زندگی خود اضافه کنید. در نتیجه حال و هوایتان به‌سرعت تغییر خواهد کرد. حتما لازم نیست برای داشتن حس ماجراجویی به صخره ‌نوردی یا پرواز در آسمان بپردازید. کافی است شجاعت به‌خرج دهید و کمی از دایره‌ی آسایش خود پا را بیرون بگذارید.

 به‌دنبال هیجان‌های کوچکی باشید که زندگی را جذاب می‌کند و حس کنجکاوی را برمی‌انگیزد. هیجان‌هایی که کمک می‌کند حس واقعی تجربه‌ی زندگی کردن و نه فقط گذر زمان را داشته باشید.

ورزش کنید یا حرکات موزون انجام دهید (حتی تنها در اتاق نشیمن)، با یک خوراکی جدید خود را سورپرایز کنید یا تمرینی خارج از راحتی همیشگی خود انجام دهید.

  

۸. بر مواردی که خوشحالتان می‌کند تمرکز کنید

زندگی ما اغلب پر از موارد کوچکی است که شادمانی را به ما هدیه می‌دهد. اما فراموش می‌کنیم به آن‌ها توجه کنیم، چون معمولا روی مواردی که ما را عصبانی یا آزرده می‌کند، تمرکز داریم. به‌قدری درگیر نالیدن یا انکار کردن مسائل تنفرانگیز زندگی خود هستیم که به‌راحتی موضوعات قابل ستایش و تحسین برانگیز زندگی خود را نادیده می‌گیریم.

 چه مواردی خوشحالتان می‌کند؟ گذراندن وقت در کنار دوستان و خانواده؟ ورزش کردن؟ خواندن یک کتاب یا کار روی یک پروژه‌ی هیجان‌انگیز؟ موارد رضایت بخش یا خوشحال‌کننده را برای خودتان تعریف کنید. سپس بیشتر به آن‌ها بپردازید. آن فعالیت‌ها را به‌صورت بخشی از عادت‌های روزانه‌ی خود درآورید. زمانی را برای قدردانی و لذت بردن از خوشی‌های زندگی خود صرف کنید.

  


۹. هدف‌ هایی که شما را بالا می‌برد تعیین کنید

اگر از جایگاه فعلی خود در زندگی رضایت ندارید، وقت آن است که با در دست گرفتن کنترل زندگی و تعیین اهداف جدید برای خود به جلو حرکت کنید. با یک آرزوی جدید، خود را به چالش بکشید. برای خود هدف‌های شخصی تعیین کنید که دوست دارید به آن‌ها برسید. دیدگاه خود را بر اساس مسیری جدید از کارهای مهم و معنادار تنظیم کنید.

 تعیین هدف انگیزه را بالا می‌برد و به شخص تمرکز می‌بخشد. هدف‌گذاری کلید بهبود سلامت ذهنی است، زیرا در فرد احساس کمال می‌آفریند. چه هدف‌های شخصی برای رشد فردی باشند و چه هدف‌های تخصصی برای پیشبرد اهداف شغلی. تعیین یک هدف و پیش رفتن در جهت آن کلید بهبود زندگی و اصلاح ذهنیت فرد است.

نویسنده: مائده حوائی

نوع مطلب : ارتقاء حرفه ای، مطالب آموزشی، 
برچسب ها : پرورش ذهن، تکنیک اصلاح ذهن،
لینک های مرتبط : دنیای فناوری - زومیت،


شنبه 10 شهریور 1397 11:08 ق.ظ


اگر نشانی‌اَم‌ را بپُرسند،
می‌گویم‌:
تمام‌ِ پیاده‌روهای‌ جهان‌!
اگر گُذرنامه‌ بخواهند،
چشمان‌ِ تو را نشانشان‌ می‌دهم‌ !
می‌دانم‌ که‌ سفر کردن‌ به‌ دیارِ چشمانت‌،
حق‌ِ طبیعی‌ِ تمام‌ِ مَردُم‌ِ دُنیاست‌ !


جمعه 9 شهریور 1397 05:11 ب.ظ
با درود... ابتدا سپاس مرا در روز آدینه پذیرا باشید وبی نهایت از لطف شما سپاسگزارم، واحسن از انتخاب زیبای شما بسیار شعر زیبایی از مشیری شاعر معاصر انتخاب کردید که شاه بیت آن می توان اشاره کرد (همه جا در نظر مردم دانا قفس است...! ) بی تعارف فی الواقع نیز چنین است. ادینه شما نیز بخیر وشادی...
منیژه حسنی: سلام و عرض ادب . خواهش می کنم . خوشحالم که پسندیدید . بازهم از حضورتون سپاسگزارم
یکشنبه 4 شهریور 1397 09:20 ب.ظ
سلام علیکم

شاهنشه لامکان ، مکان را صلوات

آن جان جهان ، جهان را صلوات

زیبنده زندگی جاوید علی ع است

آن مظهر حی مستعان را صلوات

نفس تون ‌معطر به ‌ذکر شریف صلوات

اللّهُمَّ‌صَلِّ‌عَلی مُحَمَّدوَآلِ‌مُحَمَّد وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ
یکشنبه 4 شهریور 1397 02:33 ب.ظ
درودسپااااس ازحضورتون وکامنت زیباتون
شادباشیدوخوب
منیژه حسنی: سلام و سپاس از شما
یکشنبه 4 شهریور 1397 10:19 ق.ظ
سلام صبح به خیر
روز کارمند بر شما مباررررررررررررررک
منیژه حسنی: سلام و عرض ادب

سپاس از شما فاطمه جان بر شما هم مبارک باد
شنبه 3 شهریور 1397 12:22 ق.ظ
شهریور ؛
یک دختر بچه ی لوس و لج باز است !
همین که از راه می رسد ؛ اضطراب و تشویش را در دل و جانِ آدم هایِ لم داده ی وسطِ تابستان می اندازد ...
اصلا انگار خلق شده تا آرامش و خیالِ راحت را از آدم بگیرد ،
شبیهِ ناظمِ اخمویِ مدرسه ،،،
یا چیزی شبیهِ یک تلنگرِ محکم و نفرت انگیز وسطِ یک خوابِ شیرین و لذت بخش !
من از شهریور ، فقط حساسیت هایِ فصلی اش را به یاد دارم ، با قرص هایِ آنتی هیستامین و چشمانی پف کرده و خواب آلود !
انصافاً ماهِ چندان بدی هم نیست ، اما زیاد هم به دلِ آدم نمی نشیند !
برایِ منی که از خداحافظی بیزارم ، پایانِ تابستان و تعطیلات و این حال و هوایِ جانانه ، می تواند بدترین اتفاقِ ممکن باشد ... !
بالاخره این ته تغاریِ منظم و عجولِ تقویم هم "مامور است و معذور" ،
ولی پایانِ تابستان ، با هیچ توجیهی ، دل انگیز نخواهد شد !
حتی اگر فصلِ بعدی ، فصلِ زیبایِ "پاییز" باشد !

#نرگس_صرافیان_طوفان

منیژه حسنی: سلام و عرض ادب

سپاس همیشگی
جمعه 2 شهریور 1397 03:56 ب.ظ
سلام
ممنون عالی
منیژه حسنی: سلام و عرض ادب

سپاس از شما
چهارشنبه 31 مرداد 1397 10:17 ق.ظ
شبـــی از شـب هـــا تو مـــرا گفتی شب باش


من که شب بودم وشب هستم وشب خواهم بود


شــب شـــب گـــشتم امــا شـب دو حرف است

شیــــــن او شــفقــت ، بــــای او بـــــرکــــــت

به امیـــــدی که تو فانــوس نظـــرگاه شبم باشی
چهارشنبه 31 مرداد 1397 10:17 ق.ظ
سلام
عید قربان بر شما و خانواده گرامی
مبارک
منیژه حسنی: سلام و عرض ادب.

عید شما هم مبارک
دوشنبه 29 مرداد 1397 03:37 ب.ظ
زنــــدگــــی .....
فــــرصـــت نـــیســـت ،
تجـــربه ایســـت تــــا بــــدانیــــم ،
حــقـــیـقــت نیــستیـــم ،
خـــاطــــره ایــــم ........ !
منیژه حسنی
دوشنبه 29 مرداد 1397 08:47 ق.ظ


شد یار و به غم ساخت گرفتار مرا

نگذاشت به درد دل افکار مرا

چون سوی چمن روم که از باد بهار

دل می‌ترقد چو غنچه، بی‌یار، مرا


منیژه حسنی: سلام و سپاس از شما
دوشنبه 29 مرداد 1397 08:40 ق.ظ


جان سوخت ز داغ دوری یار مرا

افزود سد آزار بر آزار مرا

من کشتنیم کز او جدایی جستم

ای هجر به جرم این بکش زار مرا


دوشنبه 29 مرداد 1397 08:39 ق.ظ


جز فکر جدا شدن ز دلدارم نیست

این صبر هراسنده ولی یارم نیست

دندان به جگر نهادنی می‌باید

اما چه کنم صبر جگر دارم نیست


دوشنبه 29 مرداد 1397 08:22 ق.ظ


سلام روز خوش


پیوستن دوستان به هم آسان است

دشوار بریدن است و آخر آن است

شیرینی وصل را نمی‌دارم دوست

از غایت تلخیی که در هجران است

وحشی بافقی


منیژه حسنی: سلام و عرض ادب


درباره وبلاگ


این وبلاگ به منظور اطلاع رسانی و تعامل اعضای گروه های آموزشی موچش و گروه تکنولوژی استان کردستان با هدف تبادل اطلاعات و تجربه در راستای توسعه شایستگی های حرفه ای دانش کاربران در حوزه آموزش ایجاد شده است.

مدیر وبلاگ : منیژه حسنی
نویسندگان
نظرسنجی
همراهان عزیز ، آزمون پیشرفت تحصیلی به عنوان مكمل مؤثر آموزش و فرآیند یاددهی – یادگیری در طی چند سال اخیر در حال برگزاری می باشد لطفأ نظر خود را در مورد این آزمون ها ثبت نمایید؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما